İçerik Özeti

google ads arama ağı sertifikası
google ads arama ağı sertifikası

Google Ads arama ağı sertifikası, bir şirketin veya dijital pazarlama uzmanının Google Arama kampanyaları oluşturma ve optimize etme konusundaki ustalığını gösterir. Ayrıca belirli pazarlama hedefleri için kampanya performansını artıran otomatik çözümlerden yararlanma becerilerini gösterir. Bu yazımızda, Google ads arama ağı sertifikası almak için dijital pazarlamacıların öğrenmesi gerekenleri paylaşacağız.

 • Google Ads arama ağı sertifikası sahibinin, bir markanın çevrimiçi pazarlama vizyonunu tutarlı bir dijital pazarlama stratejisine dönüştürebildiğinin kanıtıdır.
 • Google Ads arama ağı sertifikası sahibi, bir markanın daha geniş pazarlama planlarını içeren bir Google Arama stratejisi oluşturabilir.
 • Google Ads arama ağı sertifikası sahibi, Google Ads Arama ağı kampanyalarını kullanarak satışları, olası satışları veya site trafiğini artırmak için tasarlanmış bir plan oluşturabilir.
 • Google Ads Arama Kitleleri ile yeni ve mevcut müşterileri çekmek için tasarlanmış bir plan oluşturabilir.
 • Bir markanın dijital pazarlama bütçesiyle uyumlu bir Arama Ağı pazarlama planı oluşturabilir.

Google Ads sertifikaları yüksek talep görüyor. Linkedin gibi iş bulma platformlarında, her gün yüzlerce dijital pazarlama uzmanı iş ilanları açılıyor. Fakat ön koşul olarak, Google Ads arama ağı sertifikası almış olması isteniyor. Bu yüzden adaylar Google Ads arama ağı sertifikası almak istiyorlar. Fakat bazı ön koşullar söz konusu google Ads arama ağı sertifikası alabilmek için. Bu ön koşullardan önce, tüm google Ads sertifikalarını da söylemekte fayda var. Siz de tüm sertifikaların soruları ve cevapları için sitemizi inceleyebilirsiniz.

Google Ads arama ağı sertifikası cevapları, Google Ads görüntülü reklamcılık sertifikası, Google Ads video reklamcılık sertifikası, Google Ads alışveriş sertifikası, Google Ads uygulamaları sertifika programı ve Google Ads ölçüm sertifikası.

Dijital pazarlama uzmanları, Skillshop adresinden kayıt olmalıdırlar. Google Ads arama ağı sertifikası sınavı için önce modülleri incelemelidirler. Dijital pazarlama uzmanlarının, okuması için toplam yaklaşık 2 saat 25 dakika süren çalışma kılavuzları içeren dokuz modül vardır. 

Google Ads arama ağı sertifikası alabilmeniz için, aşağıdaki modülleri incelemeniz gerekmektedir. Bu modülleri geçtikten sonra bir sınava tabi olacaksınız. Bu modülleri detaylı olarak incemeniz sizin için iyi olacaktır. Şimdi Google Ads arama ağı modülleri nelerdir bunları öğrenelim.

Google Ads arama ağı sertifikasıyla almanızı öneren Google, markaların müşterilerine, ürünleri ve hizmetleri bulmak için arama motorunu kullandıkları önemli anlarda ulaşmalarına yardımcı olmak için tasarlanmış çeşitli reklamcılık ürünlerine sahiptir.

Bir markanın amaç ve hedefleri reklam kampanyalarını belirlediğinden, pazarlamacıların etkili bir reklam kampanyası oluşturmak için bu hedeflerin tam olarak ne olduğunu anlamaları gerekir. Belirli hedefler şunları içerir:

 • Satışları artırma: Çevrimiçi, uygulama içi, yüz yüze ve telefonla satışları artırmak.
 • Potansiyel müşteriler edinme: Müşteri eylemlerini artırarak dönüşümleri artırma.
 • Web sitesi ziyaretlerini artırma: Müşterileri ve markanın web sitesini ziyaret etmelerini sağlamak.
 • Etkileyici değerlendirme: Müşterileri teşvik etmek ve markanın sunduğu fırsatları keşfetmeye yönlendirmek.
 • Farkındalık yaratmak: Markanın görünürlüğünü en üst düzeye çıkarmak için daha geniş bir kitleye ulaşmak.
 • Bir markanın uygulamasını tanıtmak: Mobil uygulama yüklemelerini ve etkileşimlerini artırmak. 

Google Ads, üç ilke etrafında tasarlanmıştır: alaka düzeyi, kontrol ve sonuçlar. Alaka düzeyi: “Doğru zamanda, doğru mesajla doğru insanlarla” bağlantı kurmaya yardımcı olurlar. Kontrol: Markalara bütçeleri üzerinde tam kontrol sağlarlar. Sonuçlar: markalar yalnızca tıklamalar veya markaya yapılan çağrılar gibi sonuçlar için ödeme yapar.

Google Ads, markaların Google Ads arama ağı sertifikası alarak, Arama kampanyalarını kullanan, YouTube’da video izleyen, Google Play’de uygulamalar bulan ve daha fazlasını kullanan kişilerle bağlantı kurmasını sağlar. Markalar, aşağıdakileri içeren kampanya türlerini seçtiklerinde insanların reklamlarını nerede göreceğini seçebilir:

Google Ads Arama Ağı kampanyası: Bu reklamlar, Google Arama ağı ve diğer Google ortak sitelerindeki organik (ücretsiz) sonuçların üzerinde görünür.

Google Ads Görüntülü Reklamcılık kampanyası: Bu reklamlar, 2 milyondan fazla web sitesi ve uygulamadan oluşan bir ağda görünebilir.

Google Ads Video reklamcılık kampanyası: Bu video reklamlar, YouTube’da ve diğer Google ağ sitelerinde görünecektir.

Google Ads Alışveriş kampanyası: Bu reklamlar, Google Alışveriş’te arama sonuçlarının yanında, metin ve duyarlı reklamların yanında görünür.

Google Ads Uygulama reklamları kampanyası: Bu reklamlar Arama, Play, YouTube ve binlerce mobil site ve uygulamada yayınlanır. 

Google Arama’nın Değerini Keşfedin – Google Ads Arama Ağı Sertifikası

Google, insanların her gün yaklaşık 3,5 milyar kez bilgi bulmak, alışveriş yapmak, ürün fiyatlarını karşılaştırmak, yol tarifi almak veya yeni ve ilginç bir şey bulmak için Google Arama’yı kullandıklarına dikkat çekiyor. Dedikleri gibi, “insanlar bilmek, satın almak, gitmek veya yapmak istediklerinde” Google aramaya gelirler.

Bir markanın Google Ads arama ağı sertifikası sayesinde, reklam kampanyasını belirlerken temel faktörler şunları içerir:

 • Reklamların görünmesini istedikleri yer.
 • Ne kadar yatırım yapmak istiyorlar.
 • Reklamlarda müşterilerle paylaşmak istedikleri.
 • Hangi anahtar kelimelerin müşterilerinin arama terimleriyle eşleşeceği.

Google Ads arama ağı sertifikası kampanyaları, bir markanın müşterilerinin yapmasını istediği eylemlerle birlikte bir pazarlama hedefi (satışlar, olası satışlar veya web sitesi trafiği gibi) etrafında tasarlanır. Ağlar, bir markanın reklamlarının göründüğü yerdir. Bunlar, Google Arama sitelerinin yanı sıra Google Play, Google Alışveriş ve Google Haritalar’ı içeren Google Arama Ağı’nı, Google dışı arama ortaklarını (arama ağı reklamları göstermek için Google ile ortak olan siteler) içerebilir ve markalar genişleyebilir.

Google Ads arama ağı sertifikasını aldıktan sonra markalar ayrıca mobil cihazlar, tabletler ve masaüstü bilgisayarlar dahil olmak üzere reklamlarının hangi cihazlarda gösterileceğini seçebilir. Reklamlar farklı cihazlar için özelleştirilebilir. Google Ads arama ağı sertifikasında reklamlar, belirli coğrafi konumlarda bulunan (veya bu konumlara ilgi gösteren) veya belirli dilleri konuşan müşterilere hedeflenebilir. Ek olarak, bir markanın teklif stratejisi, markanın belirli metrikler için optimizasyon yapmasına yardımcı olacak farklı teklif seçenekleriyle, kullanıcıların reklamlarıyla nasıl etkileşim kurmasını istediğine dayalı olarak oluşturulur. Markalar, kampanyalarına her gün harcamak istedikleri günlük bütçeyi de seçerler.

Google Ads arama ağı sertifikası alan markaların odaklanması gereken bir sonraki şey, anahtar kelime listelerini, reklam kampanyasının hedeflerine uyacak şekilde eşleşmeleri genişletecek veya daraltacak şekilde özelleştirmek. Bu, anahtar kelimeleri hedefleyerek, yani müşterilerin markanın ürünlerini veya hizmetlerini ararken kullanabilecekleri anahtar kelimeleri eşleştirerek gerçekleştirilir. Reklamların daha geniş bir kitleye gösterilmesini ve markanın müşterilerinin kullanıyor olabileceği hiçbir anahtar kelimenin eksik olmamasını sağlamak için marka, geniş eşleme ve geniş eşleme düzenleyici anahtar kelime eşleme türlerini kullanır. Varsayılan eşleme türü olan geniş eşleme, markanın reklamının mümkün olan en geniş kitleye gösterilmesini sağlar. Geniş eşleme düzenleyici ise, cinsiyet ve kısaltmalar gibi ayrıntılara izin verirken reklamı geniş bir kitleye göstermeye devam eder.

Başka bir Google Ads arama ağı sertifikası türü, anahtar kelimelerin etrafına alıntılar koyarak, markalara reklamlarının yalnızca tırnak işaretleri (veya yakın varyasyonlar) içindeki anahtar kelimeler bir kişinin arama terimleriyle eşleştiğinde görüneceğini garanti eden sıralı eşlemedir. Son olarak, markaların anahtar kelimelerinin etrafına parantez yerleştirdiği tam eşleşme vardır. Bu, reklamların yalnızca arama, anahtar kelimeleriyle tam olarak aynı anlama geliyorsa görüntülenmesini sağlar. Ek olarak, markalar negatif anahtar kelimeler kullanabilir; bu, bir eksi işaretinin eklenmesiyle, negatif anahtar kelimenin aramaya dahil edilmesi durumunda reklamların gösterilmemesini sağlar.

Google Ads arama ağı sertifikası sahibi markalar, reklamlarının markanın içermediği aramalar da dahil olmak üzere markayla alakalı aramalarda gösterilmesini sağlayan Dinamik Arama Ağı Reklamlarını da kullanabilir. Dinamik Arama Ağı Reklamları, markanın web sitesindeki en alakalı sayfa için dinamik olarak bir reklam başlığı ve hedef URL oluşturarak reklamları özelleştirmek ve hedeflemek için Google’ın markanın web sitesi hakkındaki derin anlayışını kullanır. 

Bu bölümde Google Ads arama ağı sertifikası almak isteyen aday, reklam açık artırma sistemini açıklamayı, Google Reklam Sıralamasının bir markanın reklam konumunu nasıl belirlediğini ve reklam kalitesini etkileyen üç faktörü öğrenecektir.

Google Ads arama ağı sertifikası almak isteyenler, Reklam Sıralamasının çalışma şekli, en yüksek Reklam Sıralamasına sahip reklamın en üst konumda görünmesi, ikinci en yüksek Reklam Sıralamasına sahip reklamın ikinci konumda görünmesi vb. şeklindedir. Reklam Sıralamasının beş tane olduğu söylenebilir. faktörler: teklif fiyatı, reklam sıralaması eşiği, sorgu bağlamı, reklam uzantılarının etkisi ve açık artırma anında reklam kalitesi.

Ayrıca, Google’ın bir reklamın kalitesini nasıl gördüğünü belirleyen üç ana faktör vardır: beklenen tıklama oranı, reklam açılış sayfası deneyimi ve reklam alaka düzeyi. Kalite Puanı, Google’ın bir markanın reklamlarının, anahtar kelimelerinin ve açılış sayfalarının kalitesine ilişkin tahminidir. Kalite Puanı ne kadar yüksek olursa, fiyat o kadar düşük olur ve reklam konumları o kadar iyi olur. 

Metin Reklamlarla Doğru Mesajı İletin 

Google Ads arama ağı sertifikası modülünde, Metin reklamlar, beklendiği gibi, metinden oluşan reklamlardır ve Google Arama sonuçlarının üstünde ve altında görünürler. Diğer birçok arama sonucunda olduğu gibi, metin reklamlar bir başlık, bir URL ve bir açıklama içerecektir. Açıklama alanı 90 karakter içerebilir.

Markalar, metin reklam oluştururken, reklam grubu başına üç ila beş reklam eklemeli, her bir reklam rotasyonu optimize edilmeli ve her kampanya veya reklam grubu en az üç uzantı kullanmalıdır. Google’a göre markalar bunları yaparak %15’e kadar daha fazla tıklama veya dönüşüm elde edebilir.

Duyarlı arama ağı reklamları, markaların müşterilerine daha alakalı mesajlar gösteren reklamlar oluşturmasını sağlar. Metin reklamlar gibi, duyarlı reklamlar da bir başlık, açıklama ve URL gerektirir ve ne kadar çok başlık ve açıklama girilirse, Google’ın insanların arama terimleriyle eşleşen reklamları test etmesi ve sunması için o kadar fazla fırsat olur. Google Ads, başlıkları ve açıklamaları alır ve fazlalık olasılığını azaltacak şekilde birden çok reklam kombinasyonu halinde birleştirir.

Duyarlı arama ağı reklamları, kelimenin tam anlamıyla daha esnektir, farklı cihaz genişliklerine uyarlanır, aranan şeyle daha alakalıdır, müşterilere daha fazla erişim sağlar ve reklam grubu performansını artırır. Tek bir duyarlı arama ağı reklamı için 15’e kadar farklı başlık ve 4 açıklama eklenebilir. 

Sertifika Genel Görseli
Sertifika Genel Görseli

Arama Ağı Reklamı Uzantılarıyla Alakalı Reklamlar Sunun 

Arama ağı reklam uzantıları, kullanıcılara Google’ı kullanarak arama yaptıklarında gösterilenlerin alaka düzeyini iyileştirir, deneyimlerini geliştirir ve etkileşimi artırır. Reklam uzantıları, bir kullanıcının anını eşleştirme ve kullanıcının amacını, kullandığı cihazı, ilgi alanlarını, konumunu ve alaka düzeyini dikkate alan kişiselleştirilmiş sonuçlar gösterme şansını artırır. Bu, daha nitelikli potansiyel müşteriler ve kullanıcının reklamın yönlendirdiği şekilde eylemleri gerçekleştirmeye daha fazla ilgi göstermesi anlamına gelir.

Doğru reklam uzantıları, marka hakkında ek bilgiler sağlayarak metin reklamları zenginleştirir. Metin reklamları geliştirmek için kullanılması gereken üç temel uzantı vardır: 

Site bağlantıları: Arama ağı reklamlarının metninin altında, bir markanın web sitesindeki belirli sayfalara ek bağlantılar olarak görünür.

Açıklama metni uzantıları: Bir markanın ürünlerini veya hizmetlerini benzersiz kılan unsurlarla ilgili ayrıntıları vurgulamak için kullanılan 25 karakterlik kısa metin parçacıkları olarak görünür.

Ek açıklamalı snippet’ler: Bir markanın belirli ürününün veya ürün veya hizmet yelpazesinin belirli özelliklerini vurgulayın. 

Ek olarak, yer uzantıları, markaların işletme adresini, telefon numarasını ve reklam metninin yanında bir harita işaretçisini görüntülemesine olanak tanır. Mobil cihazlar üzerinden arama yapan kullanıcılar için yol tarifi bağlantısı da sağlanmaktadır. Satış ortağı yer uzantıları, ürün üreticilerinin perakende ortaklarına trafik çekmesine ve üreticinin web sitesi için bir başlık ve URL, ürünlerini açıklayan metin ve o ürün için en yakın perakendeci göstermesine olanak tanır. Telefon uzantıları, metin reklamları bir telefon numarasıyla genişleterek mobil kullanıcıların markayı daha kolay aramasını sağlar.

Diğer uzantı türleri, metin reklamdan markanın web sitesine veya uygulama mağazasına trafik çekmek için kullanılan uygulama uzantılarını, bir markanın ürün ve hizmetlerinin fiyatlarını görüntüleyen fiyat uzantılarını, adından da anlaşılacağı gibi görüntülü promosyonları ima eden promosyon uzantılarını içerir. , ve bir markanın müşterilerinin metin mesajları aracılığıyla iletişim kurmasını sağlayan, yalnızca mobil cihazlara yönelik bir biçim olan mesaj uzantıları.

Son olarak, otomatik reklam uzantıları, kullanıcılara önceden alakalı içerik sağlar ve kampanya performansı üzerinde olumlu bir etkisi olacağına inandığında Google tarafından sunulur. Reklam veren tarafından sağlanan uzantılar her zaman otomatik uzantıların yerini alacak olsa da, tam otomatik uzantılar, markanın herhangi bir eylemi olmaksızın makine öğrenimi kullanılarak Google tarafından oluşturulur. Kullanıcıları bir markanın alakalı içeriğine yönlendirmek için dinamik site bağlantıları otomatik olarak oluşturulur. Satıcı puanları (yıldız) uzantıları, müşterilere markanın puanını gösteren başka bir otomatik uzantıdır. 

Otomatik Teklifle Verimliliği Artırın 

Google Ads arama ağı sertifikası sayesinde otomatik teklif verme, markaların, bir kullanıcının arama yaparken sağladığı mevcut tüm sinyalleri hesaba katmasını sağlayarak, markanın doğru kullanıcıya, onların ilgi alanlarına hitap edecek bir mesajla uygun zamanda ulaşmasına olanak tanır.

Google Ads arama ağı sertifikası ile makine öğrenimi, markaların her bir reklam açık artırması için en uygun teklifleri belirlemesini algoritmik olarak etkinleştirmek için otomatik teklif verme tarafından kullanılır. Bu şekilde, otomatik teklif verme, kullanıcının amacını belirlemek ve reklam açık artırması sırasında uygun teklifi belirlemek için kullanıcı verilerine bağlamla çapraz referans verebilir.

Google Ads arama ağı sertifikasıyla birlikte doğru stratejinin seçilmesi, reklam kampanyasının hedeflediği ağlarla birlikte reklam kampanyasının hedeflerine bağlıdır. Bilinirliğe dayalı teklif stratejileri, reklamların belirli arama sorguları ve/veya sayfadaki konumlar için görünür olmasını sağlar. Üzerinde düşünme odaklı teklif stratejileri, markanın seçtiği hedef harcama tutarı dahilinde mümkün olduğunca çok tıklama sağlamak için kullanılır. Dönüşüm odaklı teklif stratejileri, dönüşümleri en üst düzeye çıkarma hedefiyle, kullanıcı reklamı tıkladıktan sonraki işlemleri izlemek için kullanılır. Son olarak, belirli bir reklamdan elde edilen gelir harcama hedefinde değeri en üst düzeye çıkarmak için dönüşümlerle ilişkili geliri izlemek için gelir odaklı teklif stratejileri kullanılır. 

Arama Ağı Kitleleri ile Değerli Müşterilere Ulaşın

Google Ads arama ağı sertifikasında, Google Arama Kitlesi çözümleri, markaların özellikle satın almaya hazır olduklarında yüksek değerli müşterilere ulaşmalarına yardımcı olmak için tasarlanmış bir dizi strateji ve üründen oluşur. Kitle çözümleri, markaların reklam gruplarında katman oluşturabilecekleri kitle listeleri oluşturmasını sağlar. Amaç ve iç görülerin bir kombinasyonu yoluyla bu, daha sonra satın alma olasılığı en yüksek olan müşteriye en uygun mesajı iletmek için kullanılır.

Google Ads arama ağı sertifikası Arama Kitlesi, hedefleri farkındalık, üzerinde düşünme, dönüşüm ve sadakati içeren markalar için en uygundur. Eğitim, ebeveynlik aşaması, ev sahipliği ve medeni durum gibi gelişmiş demografik bilgilere ve hatta belirli bir konuya yoğun ilgi göstermiş kişilere dayalı olarak belirli kişilere farkındalık sağlamak için kullanılabilir. Daha önce bir markayla etkileşime giren veya başka bir markadan satın almayı düşünen potansiyel müşteriler arasında dikkat çekmek isteyen markalara Arama Kitlesi üzerinden ulaşılabilir. Son olarak, Arama Kitlesi, birden fazla cihazda özel segmentlere ulaşmak için markanın kendi verilerini Google Ads’e yükleyerek satın alma işlemlerini ve marka bağlılığını artırmak için kullanılabilir.

Arama Kitlesi, markaların birçok farklı değişkene dayalı olarak kitle listeleri oluşturmasını sağlar. Yakın İlgi Alanı Kitleleri, markalar tarafından belirli bir konuya zaten nitelikli bir ilgi göstermiş olan kullanıcıları toplamak için kullanılır. Bu, markaların, markanın ürünleri veya hizmetleriyle ilgilenme olasılığı en yüksek olan kişileri hedeflemesine olanak tanır. Ayrıntılı Demografi, markaların müşterilere, bu müşterilerle ilgili ayrıntılı demografik bilgilere erişim sağlayan Google’daki etkinliklerine göre ulaşmasını sağlar. Pazar İçi Kitle çözümleri, markaların ilgi ve amaç arasındaki farkı fark etmelerini sağlayarak, markaların müşterilere satın alma durumundayken ulaşmalarına olanak tanır.

Arama Ağı Reklamları için Yeniden Pazarlama Listeleri, markaların önceki arama kampanyalarından toplanan verileri kullanmasını sağlar. Bu veriler, markanın web sitesini ziyaret eden kişilerden, bir alışveriş sepetine yalnızca daha sonra vazgeçmek üzere içerik ekleyenlerden ve markanın web sitesini yeni ziyaret eden müşterilerden gelebilir. Bu, markanın benzersiz reklam öğeleri sunmasına ve müşterilerin markanın web sitesiyle geçmişteki etkileşimlerine dayalı olarak reklam grubu teklifleri oluşturmasına olanak tanır. 

Optimizasyon Puanı ile Performansı Artırın 

Google’ın Optimizasyon Puanı, doğrudan Google Ads’de önerilerde bulunarak markaların reklam kampanyaları için en yüksek potansiyeli elde etmelerine yardımcı olmak için kullanılabilir. Optimizasyon Puanı, markanın Arama Ağı kampanyalarını ne kadar iyi oluşturduğunu tahmin eder ve Google Ads Önerileri sayfasında bulunabilir. Optimizasyon Puanı gerçek zamanlı olarak oluşturulur ve Google’ın sunduğu bazı öneriler takip edilerek anında iyileştirmeler yapılabilir.

Optimizasyon Puanı, %0’dan %100’e kadar gider ve daha yüksek bir yüzde, markanın hesabının potansiyeline daha yakın performans gösterdiğini gösterir. İstatistikler, sektör eğilimleri ve ayarlar gibi her bir hesabın temel özelliklerini analiz eden bir algoritma tarafından hesaplanır. Kampanyayı daha da optimize etmek için kullanılabilecek bir şey tespit edilirse bir öneri yapılır. 

Performans Planlayıcı ile Dönüşüm Sayısını Artırın 

Pek çok kişinin söylediği gibi, plan yapmadığında başarısız olmayı planlıyor ve dijital pazarlamanın bu konuda diğer çabalardan hiçbir farkı yok. Google Performans Planlayıcı, markaların Google Ads bütçelerini aylık olarak önceden planlamasını sağlar. Bir markanın reklam kampanyasını en iyi şekilde iyileştirecek olasılıkları tanımak için makine öğrenimini kullanan bir tahmin aracı olarak görülebilir.

Performans Planlayıcı, başlangıçta bir markanın reklam kampanyalarının gelecekteki bir dönemde ne elde edeceğine dair bir tahmin oluşturur. Ardından, Google’ın mevsimsellik verilerini ve analizlerini kullanarak, markanın kampanyalarında en uygun teklifleri ve ortalama günlük reklam bütçelerini kullanması durumunda sonuçları tahmin eder. Son olarak, bir marka bir harcama noktası seçtiğinde, Performans Planlayıcı bu teklifleri ve günlük ortalama harcamaları ayarlayarak YG’yi artırır.

Bu tahminler, Google verileri ve markanın kendi geçmiş performans verileri kullanılarak oluşturulur ve ardından makine öğrenimi kullanılarak doğrulanır. Bu, markaların maksimum dönüşüm için en uygun teklifleri ve bütçeleri keşfetmesini sağlar.

Performans Planlayıcı, markanın kampanyalarının en iyi dönüşümleri sağlaması için en uygun teklifleri ve bütçeleri anlamak için yeni bir bütçe planı oluşturularak kullanılır. Ardından, marka ek optimizasyonları keşfetmeye devam etmelidir. Önerilen değişiklikler önerildiği şekilde gözden geçirilmeli ve uygulanmalıdır. Son olarak, aylık olarak Performans Planlayıcı kullanılarak dış faktörler tanınmalı ve hedef metrikler için optimize edilmelidir.

Bir marka, hedef tarih, bütçe, kampanyalar, hedef dönüşüm hacimleri ve hedef edinme başına maliyet (EBM) içeren bir plan tasarlamak için Performans Planlayıcı’yı kullandığında, maksimum dönüşümleri ve YG’yi artırmak için özel öneriler sağlar. Bu öneriler, ortalama günlük bütçe ve kampanya teklif ölçeklendirmesinde, ortalama günlük bütçede veya ortalama günlük bütçede, kampanya düzeyinde hedef EBM’de veya kampanya düzeyinde Reklam Harcama Getirisi (ROAS) hedefinde değişiklik yapılmasını isteyecektir. 

Google Ads arama ağı sertifikasında toplam 50 soru vardır. Bunlar 170 soruluk bir havuzdan rastgele seçilir. Adayların google Ads arama ağı sertifikası sınavını tamamlamak için 75 dakikası vardır. Dijital pazarlama uzmanlarının, Google Ads arama ağı sertifikası sınavlarında başarılı olabilmeleri için en az 80 puan almaları gerekir. Google Ads arama ağı sertifikası 12 ay boyunca geçerlidir. Dijital pazarlama uzmanı bir değerlendirmeyi geçemezse, bir gün sonra tekrar alınabilir. Değerlendirmeyi geçtikten sonra, öğrenciye dijital bir Google Ads arama ağı sertifikası verilecek ve sertifikaları Linkedin profillerinde görüntülenebilir. 

Google Ads arama ağı sertifikası, size uzmanlığınızı güvenilir kanıtlarla gösterme fırsatı verir. Google Ads arama ağı sertifikası sınavını tamamladığınızda, sertifikayı özgeçmişinize ekleyebileceksiniz.

Sektör liderleriyle uzun yıllara dayanan çalışma deneyimimiz, müşterilerimizin Kullanıcı Edinme hizmetleri ararken sertifikalı uzmanları önemli bir avantaj olarak gördüklerini bize göstermiştir.

Üstelik google Ads arama ağı sertifikası, ne yaptığınızı bildiğinizin ve bundan mahrum kalmak istemediğinizin bir nevi kanıtı haline geldi.